Wednesday, 24 August 2022

Szkolenie dla uczniów przygotowujących się do wyjazdu na wymianę długoterminową

 Dnia 18 sierpnia 2022 odbyło się szkolenie online dla uczniów przygotowujących się do wyjazdu na wymianę długoterminową w ramach Akredytacji do Hiszpanii i Francji w styczniu 2023. W spotkaniu uczestniczyli także rodzice uczniów oraz nauczyciele organizujący wyjazd.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się o sposobach finansowania wymiany i zapoznali się z dokumentami, które należy przygotować przed wyjazdem. Omówiono także trudności, które może napotkać uczestnik wymiany oraz to, jak sobie z nimi poradzić. 





Kursy językowo-metodyczne w ramach Akredytacji oraz projektu Erasmsu plus "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym świecie"

 Sierpień to kolejny miesiąc wyjazdów nauczycielskich na kursy językowe i metodyczne w ramach akredytacji oraz projektu Erasmus plus „Nowoczesna szkoła w nowoczesnym świecie”. Tym razem 6 nauczycieli uczestniczyło w takich kursach, jak kurs językowy „Intensive English” w szkole Kaplan w Dublinie, Irlandia,  oraz kursy metodyczne „Intelligent assessment and evaluation” w szkole Europass Academy w San Crirstobal de la Laguna, Hiszpania, „Stress Relief and Wellbeing Strategies for Teachers” w szkole Europass Academy w Pradze, Czechy oraz „21st Century Skills” w szkole NILE w Norwich, Wielka Brytania.

Zebrana wiedza posłuży do przygotowania zbioru pomysłów metodycznych do wykorzystania na lekcjach języka obcego oraz lekcji dwujęzycznych.













Saturday, 13 August 2022

Wyjazdy na kursy językowe w ramach projektu Erasmus plus "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym świecie"

 Kolejnych czterech nauczycieli wyjechało w lipcu na kursy do Wielkiej Brytanii w ramach projektu Erasmus plus Nowoczesna szkoła w nowoczesnym świecie: w dniach 3- 16 lipca 2022 na kurs językowo-metodyczny Contemporary English and British Culture w uniwersyteckim miasteczku Cambridge oraz w dniach 11 - 22 lipca na kurs językowy Intensive English w słynnym Oxfordzie. Podczas intensywnego kursu języka angielskiego nauczyciele poznawali nowe słownictwo, metody dydaktyczne a także poprzez przebywanie w zróżnicowanym kulturowo środowisku zwyczaje i kulturę narodów całego świata. W trakcie zajęć wymieniali się doświadczeniami w pracy z uczniami z różnych przedziałów wiekowych. Dwutygodniowy pobyt był niesamowitym doświadczeniem! W sierpniu na wyjazd do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Czech czeka ostatnia grupa nauczycieli.












Wyjazdy na kursy językowe w ramach projektu "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym świecie".

Lipiec 2022

 W ramach projektu Erasmus plus "Nowoczesna szkoła w nowoczesnym świecie" rozpoczęły się wyjazdy nauczycieli na kursy językowe. Od 2 lipca jedna osoba przebywa w Liverpoolu na intensywnym dwutygodniowym kursie języka angielskiego. Zajęcia odbywają się w grupach wielonarodościowych, każdego dnia od poniedziałku do piątku lekcje rozpoczynają się o 8:15 a kończą o 13:00. Podczas warsztatów nauczyciel poznaje nie tylko język i gramatykę ale również kulturę kraju. Lektorzy prowadzą zajęcia w formie kreatywnych gier i zabaw rozwijających słownictwo. A popołudniami zwiedza i poznaje historię tego pięknego miasta.








Wednesday, 10 August 2022

Mobilność w Hiszpanii w ramach projektu "Let's share our small worlds"

 


Mobilność krótkoterminowa uczniów Ubeda, Hiszpania

2/04-9/04/2022

LET’S SHARE OUR LOCAL ENVIRONMENT

Uczniowie zaangażowani w projekt Erasmus pracowali w międzynarodowych grupach, aby poznać inne kultury, kraje i ich problemy środowiskowe.

Po ceremonii powitania zaprezentowali tygodniowe wycieczki do Centrów Światowego Dziedzictwa Kulturowego przygotowane metodą PBL wraz z broszurą z wycieczki i prezentacją. Każdy lider zespołu pełnił rolę agenta turystycznego sprzedając wyjazd potencjalnym klientom. Na koniec wybrane zostały najlepsze wycieczki według trzech kategorii: najciekawsza wycieczka, atrakcyjność wizualna, najlepsza broszura.

Kolejnym punktem programu było wydarzenie BreakoutEDU (Educational Escape Room). Uczniowie zaprezentowali filmy o problemach ekologicznych w swoich krajach: Francja o zanieczyszczeniu miast, Polska o zależności od węgla, Finlandia o problemach z bioróżnorodnością a Hiszpania o narastającym pustynnieniu.

Uczniowie obejrzeli także przygotowany przez stronę hiszpańską film o potencjalnym zagrożeniu zbliżającym się do Ziemi. Dowiedzieli się, że mają dwa dni na uratowanie Ziemi. Tak rozpoczęły się działania związane z BreakoutEDU na temat wpływu zmian klimatycznych. W grze pojawiły się wyzwania i zagadki pozwalające na otwieranie zamków, zniżki czasowe w zamian za wskazówki, karty motywacyjne ze specjalnymi mocami itp. Na zakończenie wydarzenia, dzięki wspólnej pracy uczniów, wystrzelono rakietę z rozwiązaniem problemów.

Dodatkowo podczas wizyty uczniowie mieli okazję odkryć i poznać region Hiszpanii uczestnicząc w wycieczkach krajoznawczo-kulturowych.

Szkolenie dla nauczycieli „Innowacyjne narzędzia nauczania. Wykorzystanie Augmented Reality w edukacji i BreakoutEDU”

 W szkoleniu nauczycieli „Innowacyjne narzędzia nauczania. Wykorzystanie Augmented Reality w edukacji i BreakoutEDU” wzięli udział nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich. Wydarzenie zbiegło się w czasie i miejscu z krótkoterminowymi wyjazdami uczniów.

Ponieważ hiszpańska szkoła partnerska ma doświadczenie w ICT, rozszerzonej rzeczywistości i BreakaoutEDU, poprowadziła szkolenie, podczas którego nauczyciele poznali sposoby wykorzystania tych nowych technologii w projektach szkolnych, takich jak grywalizacja na przykładzie dwóch zabaw przygotowanych przez nauczycieli IES Los Cerros „Caso mitocondria” i „Star Wars Battlenet IV”. Warsztat ten przygotował również uczestniczących nauczycieli do realizacji dalszych działań tego partnerstwa – pokoju zagadek.

W kolejnej sesjach warsztatów nasi gospodarze przedstawili sposoby wykorzystania platformy eTwinning w projektach. Na koniec w sesji na temat Akredytacji KA120SCH koordynatorzy projektów rozmawiali o nowych możliwościach Erasmus i przygotowaniach do kolejnych mobilności.

Nauczyciele mieli również możliwość obserwowania niektórych lekcji, spotkania się z innymi nauczycielami, poznania hiszpańskiego systemu szkolnego, podzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniami oraz porównania metod nauczania. Uczestniczyli również w programie kulturalnym, zapoznając się z regionem Andaluzji.